Gönderen Konu: Duyuru! Çalıntı Hesap İstekleri  (Okunma sayısı 2313 defa)

[GM]Pasa

  • Shaiya TR
  • Game Master
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 220
    • Profili Görüntüle
    • Shaiya TR
Duyuru! Çalıntı Hesap İstekleri
« : 15 Eylül 2016, 14:56:02 »
Sevgili Shaiya Türkiye Oyuncuları,

15.09.2016 tarihi nedeniyle sunucu hizmetlerimizde çok önemli bir değişikliğe gidiyoruz.
Bu tarihten sonra “çalıntı ihbarı” olarak gelen isteklere cevap verilmeyecektir.


Daha önceden de belirttiğimiz gibi, hesap çalınmaları yoğunluklu olarak ilgilenmek istediğimiz bir konu değildir. Bu hakkı alma ihtayacı duyma durumuna gelmenizdense, hesabınızı tehlike altına sokacak hareketlerden kaçınmanızı tavsiye ve tercih ederiz.

Bu uygulamaya gitmemizdeki en büyük etken, ticket yoğunluğunun %30’luk kısmını çalıntı ihbarlarının oluşturması ve bu tip ticketların diğer ticketlardan çok daha uzun zaman alarak size ulaştırmaya çalıştığımız bir çok hizmetin gecikmeye neden olmasıdır.

Unutulmamalıdır ki çoğu online oyunda da bu tip bir hizmet bulunmamaktadır. Peki Shaiya Türkiye ekibini de bu kararı almaya yönlendiren diğer etkenler nedir?


- Eğer ki bilgisayarınıza hile programı olarak yollanan dosyaları kabul ederseniz (örneğin Viper,shLauncher) hesabınız çalınır. Bu programların içinde keylogger (klavyenizde bastığınız her tuş kaydedilir) bulunmaktadır. Haksız kazanç elde edeceğinizi düşünürken çaldırdığınız hesabın sorumluluğunu bizlerin üstlenmesi de mantıksızdır.

- Hesap paylaşımı yapılmaktadır ve bunun sonrasında taraflar anlaşamamakta ve bir tanesi çalıntı ihbarıyla bize gelmektedir  bunun sorumluluğunu bizlerin üstlenmesi de mantıksızdır.

- Hesap satılmaktadır, sonra satan kişi hesabını geri almaya çalışmaktadır  bunun sorumluluğunu bizlerin üstlenmesi de mantıksızdır.

- Hesap bilgileri birlik ekibine güvenilerek birlik içi paylaşılmaktadır. Sonunda bir kişi şifresini değiştirmekte ve hesabın ana sahibi geri almak için istek atmaktadır bunun sorumluluğunu bizlerin üstlenmesi de mantıksızdır.

- Hesap bilgileri nesne aktarımı, nesne satış işlemi, hesap satış işlemi, ya da sadece “bakmak” için bir başkasına verilmektedir. Karşı taraf hesap bilgilerini değiştirince ana hesap sahibi ticket atmaktadır bunun sorumluluğunu bizlerin üstlenmesi de mantıksızdır.

-Bilmediğiniz bağlantılara tıklamanız, ya da bilgisayarınıza sıkıştırılmış (.rar, .zip) olarak gönderilen çeşitli dosyaları (patch, video, gm hile kanıtı, vb.) indirmemenizi uyarı olarak belirtmekteyiz. Yine de bu dosyalar kabul edilmekte, ve hesap çalınmaktadır. Amatörce kullanılan benzer GS/GM isimlerine dikkat edilmediği ve bilgisayara zararlı dosya kabul edildiği için çaldırdığınız hesabın sorumluluğunu bizlerin üstlenmesi de mantıksızdır.

- Oyuncu farklı bir özel sunucuya Shaiya Türkiye’de kullandığı hesap ismi ve şifresi ile giriyor, ya da “hesap bilgilerini verin xxx kadar AP yükleyelim”, “hesap bilgilerinizi yollayın sınırsız altın ve seviye verelim” gibi web sitelerine dahi gidip hesap bilgilerini yazıyor. Şifrenizi hiç bir zaman hiç kimseye söylemek zorunda olmadığınız için çaldırdığınız hesabın sorumluluğunu bizlerin üstlenmesi de mantıksızdır.

Ayrıca Shaiya TR sunucularında hiçbir yönetici, GM ya da GS sizin şifrenize gereksinim duymaz. Lütfen şifrenizi kimseyle paylaşmayınız.


15.09.2013 tarihine kadar eğer ki yukarıda belirtilen durumların bir tanesinin içeriği size uyuyorsa, bilgisayarınıza format atmanızı, hesaba ait şifrenizi yenilemenizi, Shaiya’yı suistimale yönelik programları tekrar yüklememenizi, bilmediğiniz bağlantılara tıklamamanızı, bilmediğiniz programları kabul etmemenizi ve hesap bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanızı tavsiye ederiz.


Peki bu hesap çalma (hack'leme) olayları nasıl gerçekleşiyor?

1. Kullanıcı hesap bilgilerini kendi inisiyatifi ile paylaşıyor:

İşte hesap 'çalınma' olaylarının en sık rastladığımız sebebi! Bir karakter ortak olarak geliştiriliyor, kasılıyor ve bir gün ortaklardan biri şifreyi değiştiriyor. Sonrasını hepimiz biliyoruz: Diğer ortak ise, sanki şifresini kendi vermemiş gibi, mağdur oluyor; bizlerden yardım istiyor...

2. Kullanıcı dünyanın en basit şifresini kullanırken kendini güvende zannediyor:

İnternet'in hayatımızdaki yeri ve öneminin gün geçtikçe arttığı bu dönemde kullandığımız tüm internet tabanlı servislere giriş yapmak için birer şifre oluşturmamız gerekiyor. Her servis için ayrı bir şifre uydurmak kolay olmayabilir, ancak unutmamamız gereken birkaç önemli nokta var:
- '0123456789' ŞİFRE DEĞİLDİR
- 'mehmet1956', 'kayahan', '13061992' benzeri isim, doğum tarihi gibi kolaylıkla tahmin edilebilecek bilgileri şifre olarak kullanmaktan kaçının.
- Güvenli bir şifre içinde küçük ve büyük harfler, rakamlar ve özel karakterler barındırır. Örnek: tEb5#o12s

3. Kullanıcı haksız kazanç vaadiyle kandırılıp şifreleri çalınıyor:

Bu da oldukça sık rastladığımız 'hack(!)' yöntemlerinden bir tanesi. Olay şöyle gelişiyor: Hırsız kişi kullanıcıyı kendisine üstünlük sağlayacak bir hile programı vaadiyle kandırıyor, oyun dışından irtibat kuruluyor ve hile programı olduğu iddia edilerek zararlı programlar (örneğin viper ve shLauncher isimli programlar) gönderiliyor. Daha sonra bu programlar vasıtasıyla kişinin klavyesinde bastığı HER BİR TUŞ kaydedilerek hırsız kişi tarafından görülebiliyor. Böylelikle yalnızca Shaiya Türkiye kullanıcı hesabınız değil, email hesabınız, hatta internet üzerinde kullandığınız tüm mecralardaki hesap ve kimliğiniz tehlike altına giriyor. Bu yöntemin kurbanı olmaktan kurtulmak ise çok basit: Tanımadığınız kişilerin gönderdiği dosyaları ASLA kabul etmeyin, sizinle paylaştıkları bağlantılara ASLA tıklamayın, tanıdığınızı düşündüğünüz kişinin de tanıdığınızı düşündüğünüz kişi olup olmadığından emin olmaya çalışın.

Bu yöntem için ayrıca oyun içi video olduğu iddia edilen dosyalar, bir oyuncunun kural ihlali yaptığını iddia eden belgeler (ekran fotoğrafları), GM'ler ile ilgili bilgiler olduğunu iddia eden belgeler vs... İçeriğinden emin olmadığınız bir dosyayı kesinlikle kabul etmeyiniz.

Yönetim


ÖNEMLİ NOT: Hesap çalıntıları,şifre unutma gibi gelen ticketlar okunmadan silinecektir.Hiç kimseye, hiçbir zaman şifrenizi söylemek zorunda değilsiniz!


İyi oyunlar dileriz,

Shaiya Türkiye Ekibi
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2016, 20:48:30 Gönderen: [GM]Pasa »