Gönderen [Bilgi] ShaiyaTR Başlagıç

DonaTello

  • İleti: 22
    • Profili Görüntüle
[Bilgi] ShaiyaTR Başlagıç
« : 07 Eylül 2016, 00:06:54 »
Giriş
Shaiya’ya giriş yapabilmek için öncelikle shaiyatr.net adresinden oyun hesabı açman gerekir. Kayıt olmak ÜCRETSİZDİR.Oyuna başlarken Işık İttifakı (İnsanlar ve Elfler) ile Öfke Kardeşliği (Vailler ve Nordeinler) arasında bir tercih yapmak zorundasın.Karakterimi Nasıl Oluşturabilirim?

Bir karakter oluştururken öncelikle ismini, klasını, cinsiyetini ve dış görünüşünü belirlemen gerekir.
Zorluk dereceleri:

*Karakterinizi yaratırken Kolay, Normal, Zor ve Aşırı olmak üzere 4 zorluk derecesi gözükmektedir. Fakat karakteriniz hangi zorluk derecesini seçerseniz seçin Aşırı olarak yaratılmaktadır. Aşırı karakter ölüp diriltilmediği zaman silinmez, canlandırma rünü vardır (görünmese de). Karakterinizi yarattığınız andan itibaren Feniks Tılsımı, Büyük Sihirli Çekiç, Canlandırma Rünü ve Büyük Çanta Kilidi basılı bir şekilde doğacaktır, bu hakların süresi bitmez, karakter üzerinde etkisi kalıcıdır. Diğer derecelerde kullanılamayan yetenekler Aşırı derecede mevcuttur.

*Sizlere daha keyifli bir oyun sunabilmek için bu hakların tümü ücretsiz olarak sağlanmıştır. Rünüm bitti, çantamdan item düştü, silahımın tamir vakti geldi gibi sorunlarla uğraşmazsınız. Aşırı karakterle oynamak gerçek bir meydan okumadır. Tecrübe Puanı kazanımı zordur, fakat üstün yeteneklere sahiptir.


Göstergeler/Grafik Kullanıcı Arayüzü
1. Durum Penceresi (T): Karakterin ismini, seviyesini, mevcut HP’sini(Hayat Puanı), mevcut MP’sini(Mana Puanı) ve dayanıklılığını(DP) gösterir.
2. Hedef Penceresi:: Oyuncunun görüş alanındaki düşman veya oyuncuların istatistiklerini (isim, durum, karakter) gösterir.
3. Etki Göstergesi: Oyuncunun üzerinde mevcut olan pozitif ve negatif etkileri ve kalan sürelerini gösterir.
4. Kısayol Listesi (P): Tepkiler, temel hareketler, yetenekler, büyüler ve tüketilebilen nesneler burada listelenebilir ve klavyedeki 1-0 tuşları ile kullanılabilir. Kısayol listesindeki + tuşuna basılarak göstergeye yeni bir liste eklenebilir.(Bu liste ise NumPaddeki 1-0 tuşları ile kullanılabilir.) Ok tuşu kullanarak kısayol listesini dikey hale getirilebilir.
5. Karakterin İsmi: Oyuncunun karakterinin ismini gösterir. Grup halinde veya PvP (oyuncu oyuncuya karşı) halinde isimler kenarda sıralanır.
6. Radar (V): Düşmanları, NPCleri(Non-Player Character – oyuncular tarafından yönetilmeyen karakterler), görevleri ve ödülleri gösterir. ‘+’ veya ‘-‘ tuşları ile yakınlaştırılıp uzaklaştırılabilir. Parşömen(M) tuşuna basılarak bu ufak harita bütün krallık haritasına dönüştürülebilir.
7. Menü Tuşları (soldan sağa): Dükkan, Durum, Çanta, Yetenekler, Görevler, Birlik, Seçenekler.
8. Nimet Göstergesi : Tanrıça'nın Nimet'in seviyesini gösterir.
9. Tecrübe Puanı Göstergesi : Oyuncunun ne kadar Tecrübe Puanına (xp) sahip olduğunu gösterir.
10. Bildirim Penceresi : Oyuncunun aldığı ve verdiği hasarın, dropların, oyun içi duyuruların gösterildiği penceredir.
11. Chat Penceresi : Oyuncunun diğer oyuncularla iletişim kurabilmesini saylayan penceredir.


Harita

Haritanı açmak için klavyendeki ‘M’ tuşuna ya da radardaki parşömen tuşuna bas.1.Haritanın üzerindeki sarı simgeler NPC görevlerini gösterir. Görevlerini yerine getirmek için bu noktalara git ve başının üzerinde bir simge yanan NPC ile konuş.
2.Bu işaretler her haritada bol miktarda bulunan portalları gösterir. Bunların önemli olanları haritada her zaman işaretlenmiştir.
3.Haritadaki mavi simgeler ise görevini tamamladıktan sonra gitmen gereken NPCleri gösterir. Bu NPClerden görevlerin sonunda kazandığın ödülleri alabilirsin.


Görevler (Nasıl alırım? Nasıl yaparım?)1.Mevcut bütün görevler haritada sarı simgelerle gösterilir.
2.Bu görevleri verecek olan NPClerin başlarının üzerinde bir simge yanar.
3.Bir NPC’nin üzerine çift tıkladığında onunla alışveriş yapabilir ya da sohbet edebilirsin. Sohbet etmeyi tercih edersen NPC mevcut bütün görevlerini sana iletecektir.
4.Sohbet etmeyi tercih edersen NPC’nin görev penceresi açılır. Burada maceralara atılacağın ülkeler hakkındaki hikayeleri okuyacak ve sonucunda değerli ödüller ile tecrübe kazanacağın görevleri yerine getirme şansını bulacaksın. Eğer teklif edilen görevi almaya karar verirsen ‘kabul’ tuşuna bas. Görev hoşuna gitmezse ‘çıkış’ tuşuyla görevi reddedebilirsin.
5.Aldığın görevi ‘U’ kısayolunu kullanarak istediğin zaman tekrar okuyabilirsin. Bu aldığın bütün görevler için geçerlidir. ‘U’ tuşu ile görev penceresi açılır. Burada bütün tamamlanmamış görevler yeşil, yeni tamamlanmış görevler ise sarı olarak işararetlenmiştir.
6.Bir görevin bütün gereklerini yerine getirdiğinde haritanın üzerinde mavi bir simge belirir. Bu simge genellikle sana görevi vermiş olan NPC’nin yerini gösterir. Görevlerini tamamladıktan sonra ona tekrar uğrayıp muhtemel ödüllerini alabilirsin.


Shaiya'da Nasıl Savaşırım?
Ekranında beliren bir düşmana saldırabilmek için öncelikle fare imlecini düşmanın üzerine getirmen gerekir. Eğer imleç bir kılıca dönüşürse bir kez tıklayarak düşmanı seçebilirsin. Düşmanı seçtikten sonra bir büyü veya bir savaş tekniği ile ona saldırabilirsin ya da bir kez daha tıklayarak normal saldırını uygulayabilirsin.

Shaiya’da nasıl chat yaparım?

‘ENTER’ tuşu ile her zaman Shaiya chat kutusunu açabilirsin. Buraya mesajını girebilir ve oyun ekranında çıkmasını sağlayabilirsin. Bu şekilde diğer oyuncularla iletişime geçebilirsin.Eğer genel mesaj atmak istemiyorsan chat kutusunun hemen solundaki menüden başka bir mesaj türü de seçebilirsin.
Genel – Bu seçenekte normal chat yapabilirsin. Duyabilecek kadar yakında olan bütün oyuncular mesajlarını alır.
Fısıltı – Bu seçenekte başka bir oyuncu ile özel chat yapabilirsin. Bunun için öncelikle chat yapacağın karakterin ismini ardındanda yollamak istediğin mesajı yazmalısın.
Grup – Bu mesajlar seninle aynı grupta olan bütün oyunculara iletilir.
Birlik – Bu mesajlar seninle aynı birlikte olan bütün oyunculara iletilir.
Taraf – Bu mesajlar seninle aynı tarafta olan bütün oyunculara iletilir.
Dikkat: 15. seviyeye ulaşmadan Takas seçeneğinde chat yapamazsın kullanamazsın.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2016, 14:02:53 Gönderen: [fs]DonaTello »